Nyeregízületi artrózis

Normál ízületben az ízfelszíneket porc borítja, mely lehetővé teszi azok fájdalmatlan, súrlódásmentes mozgását. Amikor a porcboríték elkopik és a csontok egymáson súrlódnak, az ízület tönkremegy - arthrózisról beszélünk. A nyeregízület a második leggyakrabban érintett ízület, melyben a kézen ízületi kopás - arthrózis jelentkezik. A nyeregízületet egy kéztőcsont (trapesium) és a hüvelykujj kézközépcsontja alkotja. Az ízfelszínek alakja széles mozgásterjedelmet biztosít a hüvelykujj mozgásaihoz: hajlítás-nyújtás, távolítás-közelítés, körkörös mozgások, a hüvelykujj többi ujjal való szembefordítása (melyre csak az ember képes), illetve ezek kombinációjaként a csúcsfogás, kulcsfogás, nagyobb tárgyak megragadása stb.

 

Ki betegedhet meg?

A nyeregízületi arthrózis jóval gyakoribb nőknél, mint férfiaknál (az arány 10 nő / 1 férfi). Általában 40 év fölött kezdődik, a menopausa után. Anatómiai, hormonális és biomechanikai okai lehetnek. Az ízületet érintő régebbi sérülések (törés, ficam) hajlamosíthatnak az arthrózis kialakulására.

 

Tünetek, jelek

Az első tünetek a terheléskor fokozódó fájdalmak a nyeregízületben csúcsfogáskor, markoláskor, a tárgyak hüvelykujj és mutatóujj közé fogásakor( pl. üvegek nyitásakor, ajtófogantyú elforgatásakor, kulcs elforgatásakor, csavaráskor) A hüvelykujj tartós használata, túlterhelése után időjárás változáskor is felléphetnek fájdalmak a nyeregízületben. A folyamat előrehaladtával már kisebb terhelés is panaszt okozhat. A csúcsfogás ereje csökken, és a hüvelykujj használatakor duzzanat jelentkezhet az ízület fölött. Az állapot romlásakor az ízület megnagyobbodhat, deformálódhat. Ebben a fázisban már a hüvelykujj mozgásai korlátozottakká válnak.

 

Diagnózis

A kéz igénybevételének, esetleges előzetes sérüléseinek ismerete támpontot adhat a diagnózis felállításában. A hüvelykujj bázisánál, a nyeregízület feletti deformitás, duzzanat a jellemző tünet. Az ízület körüli nyomásérzékenység, a hüvelykujj tengelyirányú nyomásakor, csavarásakor fokozódó fájdalom jelzi az ízfelszínek közötti porc kopását, a csontok egymáson való súrlódását, mely a folyamat előrehaladtával az ízületi belhártya gyulladását provokálhatja. Korai stadiumban a hüvelykujj mozgásai teljesek. Súlyosabb stadiumban a mozgásterjedelem egyre csökken, különösen a hüvelykujj tenyértől való távolítása nehezített. Előrehaladott stadiumban a mozgások teljesen beszűkülnek, a hüvelykujjon tipusos deformitás alakul ki.

 

Kezelés

Korai stadiumban a nyeregízületi arthrózis jól reagál a konzervatív (nem műtéti) kezelésre. A hüvelykujj és nyeregízület nyugalomba helyezése, rögzítése, fizikoterápia, gyulladáscsökkentők, az ízületbe adott szteroid injectiok javulást hozhatnak. Későbbi stadiumban műtéti ellátás, nyeregízületi plasztika válhat szükségessé. Az ízületi plasztikának, az ízfelszínek pótlásának számos módozata ismert. A műtéti eljárást a folyamat súlyossági foka, a beteg fizikai aktivitása, foglalkozása, általános állapota szerint választják meg. Az Ön kezelőorvosa a lehetőségekről tájékoztatni fogja Önt.