Bütyök a lábon

A bütyök idősebb korban jelentkező lábdeformitás. Általában örökletes alkati sajátosságok okozzák, hogy fiataloknál is előfordulhat.

A bütyök a láb nagyujjának oldal felé dőlése, a láb belső oldalán megjelenő duzzanat, mely a legtöbb esetben fájdalmas, a bőr felette piros. Önmagában fájdalommentes, ám megfelelő cipőt találni bütykös lábra rendkívüli nehézség.

Fájdalom akkor keletkezik, ha a láb kényelmetlen cipő viselésére kényszerül. Ha ez történik, akkor velejárója lehet nyáktömlő gyulladás, tyúkszem kialakulása és a többi lábujj oldalirányú eltolódása is.

 

Okai

A bütyök a láb boltozati problémájának következménye. Előfordul, hogy születés óta fennáll a lábközépcsontok fejlődéstani következményeként, de lehet, hogy életmódbeli oka van, helytelen lábbeli viselés, álló munkavégzés következménye.

A harántboltozat süllyedése miatt az inak megrövidülnek és a nagyujjat a kisujjak felé húzzák – így alakulhat ki terhelésre a bütyök. Szűk cipő, magas sarkú viselése okozhatja, de örökletes „terpeszláb” is okozhatja ezt az ízületi elváltozást.

 

Diagnosztika

Pontos információkat a csontok, inak deformitásáról röntgen felvétel képes nyújtani

 

Kezelés

A kezelés kulcsa a láb statikájának rendezése. Ez járást könnyítő cipőbetéttel, egyedileg készített ortopéd cipővel, vagy sebészeti beavatkozással lehetséges.

A legfontosabb a megfelelő cipő megválasztása, ami elegendő helyet biztosít az ujjaknak. Ha ez nem történik meg, akkor a lábujjakat folyamatos nyomás éri és ízületi gyulladás alakul ki.

Rendszeres lábtorna és fájdalomcsillapító tüneti kezelést jelenthet és enyhülést hoz a fájdalomra. Sajnos a deformitás lábtorna hatására nem múlik el, legfeljebb lassítható a folyamat.

A láb eredeti formájának visszaállítása csak műtéttel lehetséges.

A bütyökműtét utáni kezelés első fejezete a nagyon lassú fokozatos terhelés. Az időtartam a műtét típusának és a testsúlynak a függvénye. Erős fizikai igénybevételtől egy ideig kímélni kell az operált lábat.

Bütyök műtét

A láb fájdalma mellet esztétikai probléma is a bütyök kialakulása. Már a kezdeti jeleknél érdemes orvoshoz fordulni. Bütyök későbbi kialakulásának jele lehet a középső lábujj alatti párnán jelentkező bőrkeményedés, ez ugyanis a lábboltozat egyenetlen terhelése miatt jön létre. Érdekes, hogy a bütyök kialakulása összefüggésben lehet a kezességünkkel: jobbkezeseknél a bal láb fájdalma, bal kezeseknél a jobb láb fájdalma a jellemző.A bütyök műtéti kezelése helyi érzéstelenítésben történik. Az ortopéd orvos metszést ejt a bütyök oldalán hosszában, majd eltávolítja a bütyök „testét”adó gyulladt nyáktömlőt illetve a keletkezett csontkinövéseket. A seb zárása vérzéscsillapítás után történik. Először az ízületi tokot, majd a bőrt egyesítik. A beteg lábra állhat akár 6-8 órával a műtét után, ez a láb fájdalmának mértékétől függ. Otthon pihenés, ágynyugalom javasolt néhány napig. A beteg ekkor már járóképes, a láb terhelhetőségének a fájdalom szab határt. A kórházba lábspecialista szakorvosa egy hét múlva várja vissza, ekkor kiveszi a bütyök műtét során létrehozott varratot, és ellenőrzi a beteg állapotát.  A teljes fájdalommentesség nagyjából négy hét után várható. A műtétet követő időszakban fontos, hogy kövesse az ortopéd orvos javaslatát: használjon megfelelő talpbetétet és vásároljon a lábához jól illeszkedő cipőt. A túlsúly nem tesz jót a lábboltozatnak.  Mozgással és megfelelő táplálkozással is megelőzheti a láb fájdalmát!

Munkatársak