MIVAT pajzsmirigy műtét

MIVAT pajzsmirigy műtét

Thunderbeat eszközt és a szövettant tartalmazza.

 

MIVAT pajzsmirigy műtét | TritonLife

A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a gége előtt található mirigy. Kis mérete ne tévesszen meg minket fontosságát illetően, hiszen az általa termelt pajzsmirigyhormon szinte az összes szervünk funkciójára hatással van! A pajzsmirigybetegségek műtéti kezeléséhez alapvetően három indok vezethet.

A pajzsmirigybetegségek fajtái közé soroljuk többek között az alul- és túlműködést, a megnagyobbodást (strúmát), a cisztákat és daganatokat. Legfőbb vizsgáló módszerei az ultrahangvizsgálat és az ultrahang vezérelte aspirációs citológia (utóbbit sokan tűszúrásos mintavételként ismerik). CT végzése akkor lehet indokolt, ha a pajzsmirigy a mellkas irányában terjedve kikerül a nyaki ultrahang látóteréből.

Akkor indokolt a pajzsmirigy műtét, ha…

1) Ha az aspirációs citológiai vizsgálat rosszindulatúságot vagy annak gyanúját veti fel.

2) Ha egy göb (a pajzsmirigyen belül kialakult, általában gömb alakú, a normál mirigytől elkülönülő terület) mérete, vagy az egész pajzsmirigy mérete annyira megnagyobbodott, hogy a környező szerveket nyomja, amely panaszokat okozhat.

3) Ha gyógyszerrel vagy izotópkezeléssel (utóbbi esetén kapszula formájában sugárzó anyagot juttatnak a szervezetbe) nem jól befolyásolható, esetleg szemtüneteket okozó hormontúlműködés alakul ki.

Lebenyeltávolítás vagy teljes pajzsmirigy-eltávolítás

A műtét altatásban történik, így előtte altatóorvosi konzultációra is szükség van. Éppen ezért a pajzsmirigy hormonszintek meghatározásán túl néhány általános laborvizsgálatra, mellkasröntgenre és EKG-ra is el kell menni, hogy a lehető legnagyobb biztonságban történjen az altatás. Sőt, ha a páciensnek más ismert betegsége is van, akkor annak aktuális állapotfelmérése is indokolt lehet.

Az elmúlt időben sokat finomodott a műtéti technika. Az eltávolítást a legtöbb esetben egy 4 cm-es bőrmetszésből el tudják végezni. Kozmetikai célból igyekeznek ezt egy olyan kis ráncba rejteni, ami minden ember nyakán megtalálható. Nincs szükség a nyaki izmok átvágására, ezeket oldalra eltartva elérhető a pajzsmirigy.

Ma kétféle pajzsmirigyműtétről beszélhetünk: lebeny- vagy teljes pajzsmirigy-eltávolításról (a pajzsmirigynek két lebenye van a légcső két oldalán, amelyeket egy keskeny híd köt össze). Régebben olyan műtéteket is végeztek, amelyek során csak a betegnek tartott részt távolították el, a lebeny többi területének meghagyásával – ezek viszont ma már nem javasoltak.

Ez azért van így, mert míg az érintetlen területen végzett műtétnek minimális kockázata van, addig – ha bármilyen okból, a későbbiekben mégis szükségessé válik a már operált lebeny maradékának eltávolítása – a hegek miatt jelentősen nő az idegsérülés veszélye (ez a műtét során nem érintett másik oldali lebenyre nem vonatkozik).

Aranyszabály, hogy a műtét során mindig meg kell keresni és meg kell kímélni a hangszalagot mozgató ideget, amely közvetlenül a pajzsmirigy mögött fut, a gége irányában.

Mit jelent a MIVAT-műtét?

A precíz sebészi munkához több modern eszköz is rendelkezésre áll. A preparáláshoz és a hagyományos lekötések kiváltására ultrahangos vágó- és koaguláló eszközt használhatunk (utóbbi elzárja az ereket, hogy ne vérezzenek). A kisebb bőrmetszés miatt rejtve maradó műtéti területeket videóendoszkóp segítségével, monitoron tehetjük láthatóvá. Ezeket összefoglalóan minimál invazív technikáknak nevezzük, angol eredetű mozaikszóval MIVAT-nak (minimally invasive video-assisted thyroidectomy). Általános igazság, hogy a sebészek lehetőleg csak annyira „bolygatják meg” a szöveteket, amennyire muszáj.

A minimál invazivitás végső soron nemcsak a fenti technikák összefoglaló neve, hanem egyfajta szemlélet is, hogy a beavatkozás „szövetbarát” legyen, kisebb műtéti sebbel és jobb kozmetikai eredménnyel. Természetesen azt is szem előtt kell tartani, hogy egy műtét annyira lehet minimál invazív, amennyire ezt a páciens betegsége lehetővé teszi.

Tudnivalók műtét előtt és után

Páciensként fontos tudnunk, hogy a műtét napján reggel éhgyomorra kell kórházba menni. Ha a beavatkozás koradélutánra tervezett, indulás előtt elfogyaszthatunk egy könnyű reggelit. Ezekről a részletekről a műtéti koordinátor pontos tájékoztatást nyújt.

Átlagosan háromnegyed óráig tart a műtét, majd a teljes ébredést követően az osztályos ápoló veszi át a páciens körüli feladatokat.

Figyeli a szívócsövön (drainen) át ürülő folyadék mennyiségét, és infúziót ad. Néhány óra elteltével már lehet szájon keresztül inni, sőt este már ehetünk egy könnyed vacsorát. A műtét utáni első felkelésben, a mosdó használatában szintén az ápoló lesz a jobb kezünk. Lényeges még, hogy a műtéti területet pár napig nem érheti víz.

Ha a másnapi zuhanyzásnál mégis nedves lenne a kötés, újat helyeznek fel. A szívócsövet a második éjszaka utáni reggelen távolítják el, ezt követően már hazatérhet a páciens, akinek érdemes előre megfontolnia, hogy hogyan lesz megoldható a műtét után egy hétig szükséges óvatosság.

Ébredés után érdemes kényelmes ruhába öltözni, egy rövid sétát tenni, ám a hajolást, emelést, erőlködést kerülni kell. Beszélni bármennyit szabad, és bármit lehet enni, inni is, de az ételek elkészítésében érdemes segítséget kérni. Sőt, ha valaki otthonról, távmunkában tud dolgozni, akár a műtét után néhány nappal ezt tudja folytatni. A munkahelyre való visszatérés – munkakörtől függően – a műtét után 1–3 héttel szokott történni.

Fontos még, hogy a nyaki seb varrata felszívódó, így azt nem szükséges eltávolítani. Egy hét után nem kell már óvni a zuhanyzásnál rácsorgó víztől, de tartós áztatás még két hétig nem javasolt. A gyógyuló seb környékét hegesedést befolyásoló kenőcsökkel kezelhetjük, de e nélkül is szépen szokott gyógyulni a terület.