Egynapos sebészet a Róbert Magánkórházban

Sebészetünk sok beavatkozása "egynapos műtét" keretében történik

Az utóbbi évtizedek orvos technológiai fejlődése alapjaiban változtatta meg a sebészetben évszázadok alatt kialakult gyakorlatot. Olyan műszerek jelentek meg, amelyekkel valóra vált az utópia – nem a beteget kell „kinyitni” az orvos számára, hanem az orvost kell „bejuttatni” a megbetegedés helyére.
Az egynapos sebészet az elmúlt 15 évben terjedt el. Jellemzően a betegek bejönnek a műtét napján, megtörténik az operáció, és még aznap vagy másnap reggel hazamehetnek. 1 hét múlva teljes terheléssel dolgozhatnak.

Előnyök

• Legtöbb esetben picik a vágások, ráadásul olyan helyen vannak, ahol nem láthatók
  • A fájdalom elhanyagolhatóan kicsi
  • A kiújulás elhanyagolhatóan kevés
  • Gyorsabb a munkába való visszatérés

Mi a kulcslyuk-sebészet kulcsa?

A felépülés sebességét nem feltétlenül a műtét „nagysága”, hanem a hasfalon ejtett sebzés mérete, a szövetroncsolás mértéke határozza meg. Vagyis a lehető legkisebb úton kell „bejutni” az operálandó területre.
Minimál invazív néven is ismeretes ez az eljárás. Eredményeképpen a beavatkozások után a fájdalom jóval kisebb, a rehabilitáció sokkal gyorsabb, a kozmetikai eredmény jobb, a késői szövődmények (pl. sérvek) előfordulása ritkább. Másik nagy előnye, hogy a rövid kórházi tartózkodás miatt a gyulladásos szövődmények igen ritkák Egyes vélemények szerint a sebészeti műtétek több mint 60%-a végezhető ebben az ellátási formában.
Korábban egy epeműtét miatt egy hétig feküdt a páciens kórházban, 6 hét múlva térhetett vissza a munkahelyére. Ma 1 nap után távozhat a beteg, 1 hét múlva gyakorlatilag panaszmentes. Mutatós a különbség a sérvműtétek esetén is, ahol a háló beültetéssel végzett beavatkozások egy részénél szinte azonnal megengedett a terhelés.

Milyen eszközöket használunk?

Az elektronika, a finommechanika fejlődése tette lehetővé a laparaszkóp megalkotását, ami valójában egy vékony cső. Vékony kábelhez csatlakozik, amiben olyan hajlékony műanyag vagy üvegszálak vannak, amelyek vezetik a fényt. Ennek segítségével az orvos bejutva a szervezetbe, oda bejuttatva apró műszereket – roncsolás nélkül gyógyíthatja a beteg területet.