Vállprotézis műtét

Akinek valaha is fájt a válla, és átélte, hogy valójában ettől az egész karja használhatatlan, az megérti micsoda megváltás krónikus vállízületi probléma éveit követően újra fájdalommentesen élni, szabadon mozogni.

A vállízület nagyjából úgy néz ki, mint egy gömbcsukló, melyet érzékeny lágyrészek vesznek körül. Vállízületünk a legsérülékenyebb ízületünk, anatómiai felépítése és terhelése miatt. Nagyon kicsi felületen érintkezik a két csontfelszín, és ezzel együtt nagyon nagy a mozgástartománya. Az ízület kophat, begyulladhat, az ízületi köpeny, a szalagok, izmok sérülhetnek különleges megterhelés, vagy baleset miatt. Sajnos az idő múlása önmagában is ronthat az állapotán: csökken az ízületet borító úgynevezett rotátorköpeny rugalmassága, ellenállása, könnyebben szakad, kopik. Ugyanez a helyzet az ízületi felszínekkel: a porckopás nem múló, nehezen tűrhető vállfájdalmat okoz. 

Sajnos kopások, sérülések, vissza-visszatérő gyulladások gyógyítása során előfordul, hogy a konzervatív kezelés már nem segít tartósan. A nem szteroid gyulladásgátló-fájdalomcsillapítók használnak ideig-óráig, a fizikoterápia, gyógytorna segít bizonyos szintű elváltozások esetén. Az ízületbe adott szteroid injekció nagyon hatékonyan szünteti meg a fájdalmat a legtöbb esetben, de az alap problémát, az ízületi kopást, a lágyrészek sérülését nem. A szteroid injekciók nem ismételhetők a végtelenségig, mellékhatásaik előbb vagy utóbb kellemetlenebbé/veszélyesebbé válhatnak, mint maga az ízületi fájdalom. Ebben az esetben javasolhatja orvosa vállízületi protézis beültetését. Megfelelő protézis kiválasztása, korszerű műtéti technika alkalmazása és szakszerű utógondozás esetén a karmozgások visszatérnek, fokozatos terheléssel megközelíthető az eredeti állapot.


Egyénre szabva

Kopás, sérülés, krónikus gyulladás – nem mindegy, hogy a váll melyik területe érintett, mit kell pótolni, protézisválasztás szempontjából fontos az életkor és az elváltozás oka is.

Felszínpótló protézis: csak a felkarfej porcfelszínét borítja be. Ritkán, általában 45 év alatti pácienseknél használják.

Anatómiai protézis: fél-, vagy teljes protézis, amely imitálja az eredeti ízület anatómiáját. A teljes (total) protézis esetében a lapockai részt is lecserélik, mivel így komolyabb állapotjavulás várható. Hátránya, hogy a teljes protézis esetében az átlagnál többször fordul elő lazulás, így, ha lehet, a fél- (hemi) protézist használják.

A fordított (reverse), más néven delta protézis beépítése a rotátorköpeny kopása, szakadása esetén indokolt. Ez az egyik leggyakoribb kopásos elváltozás idős korban.  Itt a gömb alakú rész a lapockára kerül, míg a homorú rész a felkarba, így a delta-izom önállóan is képes mozgatni a kart. 

A hemiprotézisek mellett általában a rotátorköpeny kopik el évek alatt. Itt van lehetőség az konvertálásra, azaz az lehetséges a beültetett anatómiai protézist reverzzé alakitani. Modern protézisek esetén ez megoldható a teljes protézis cseréje nélkül is, ilyen a Johnson általunk használt új Ultima protézise is. 


Előkészületek

A műtétre való felkészülés része természetesen egy alapos beszélgetés az orvossal, az előzetes vizsgálatokról, kezelésekről, a leletek áttekintése és fizikai vizsgálat. Szükség esetén MRI vagy CT vizsgálatot kér az orvos, illetve laborvizsgálattal is feltérképezi a beteg állapotát. Erre a műtét alatti fájdalomcsillapítás és a gyógyszeres kezelés előkészítése miatt is szükség lesz.


A műtét

Altatásban és vezetéses érzéstelenítésben történik. Az operáció idejére a műtőben félig ülő helyzetben helyezkedik el a páciens. A beavatkozás alatt véralvadásgátló és antibiotikum adagolása szükséges. A műtét során az orvos a legkíméletesebb feltárási módot alkalmazza, amennyire lehetséges elkerülve az izmok, ínak sérülését. A feltárás és előkészítés után az orvos behelyezi a próbaimplantátumot, majd, ha ez megfelelőnek bizonyult, a helyére kerül a végleges protézis.


A felépülés

A műtét végeztével a kart hevederben rögzítik. A gyógytornát lehetőség szerint az első napokban, az orvos és a gyógytornász szoros együttműködésével elkezdik. A hevedert az első hat héten hordani kell, hogy a műtétben érintett izmok regenerálódhassanak. Ezzel együtt a gyógytorna mindennapos feladat.  A rehabilitációt nyomon követi a háziorvos, a rehabilitációs orvos, a gyógytornász, és természetesen az ortopéd sebész. A kar mozgástartománya fokozatosan nő, a fájdalom hamar megszűnik. Aki tud, és szeret úszni, a műtét utáni harmadik hónaptól fokozatosan elkezdhet uszodába járni, a gyógytornásszal egyeztetve.  


Mit hoz a jövő?

A különböző vállízületi protézisek különböző élettartamúak. Egy évtizeden át biztosan szolgálja önt az első vállimplantátum, az azt követő lépéseket beszélje meg sebészével.